InfluenseriVijesti Top 5

Predstavljamo takmičarski program u konkurenciji – igrani film na ovogodišnjem SFF-u

Za nagrade Srce Sarajeva u takmičarskim programima 30. Sarajevo Film Festivala ukupno će se takmičiti 54 filma, a tri filma će biti prikazana izvan konkurencije.

U četiri takmičarske selekcije – igranog, dokumentarnog, kratkog i studentskog filma, 19 će filmova zabilježiti svjetsku, devet međunarodnu, tri evropsku, 23 regionalnu i tri bh. premijeru.

“Prikazivanje ovih 57 premijera, uz još 15-ak filmova u programima U Fokusu i Open Air koji će tek biti najavljeni, čini Sarajevo Film Festival i ove godine mjestom gdje najšira publika, kao i filmska struka i kritika, može dobiti najprecizniju sliku filmske umjetnosti u Jugoistočnoj Evropi, Ukrajini i Južnom Kavkazu danas. Ove regije su istovremeno u žiži i na margini svjetske pažnje, a festival pruža jedinstvenu priliku za dublje razumijevanje svih nijansi iskustava sa geopolitičke i umjetničke margine koje često nedostaju u sklapanju kompleksne slike današnjice. Srce Sarajeva je u proteklih 20 godina, otkako se dodjeljuje, postalo zaista vrijedna filmska nagrada koja amplificira glasove iz ove regije i približava ih svjetskoj javnosti, i vjerujemo da će tako biti i ovaj put”, izjavio je direktor Sarajevo Film Festivala Jovan Marjanović.

Ove godine selekcioni tim pod vodstvom Izete Građević, kreativne direktorice Sarajevo Film Festivala, pogledao je 940 filmova: 190 dugometražnih igranih, 280 dokumentarnih i 470 kratkih i studentskih filmova.

“Izbor takmičarskih programa ovogodišnjeg jubilarnog izdanja Festivala urađen je u skladu sa zadatkom koji smo sebi kao festival postavili u vrijeme kada je on pokrenut. Ove selekcije posvećene su novim autorima, originalnim pričama i konceptima. U našoj takmičarskoj areni, po ustaljenoj praksi uvijek spremni na kreativni rizik, uz filmove i autore čiju su vrijednost ove godine prepoznali najveći svjetski filmski festivali: Cannes, Berlin, Venecija, našli smo mjesta i za nekoliko novih naslova, nekoliko svjetskih premijera za koje vjerujemo da im je mjesto upravo u takvoj selekciji. Kao što je poznato, za naše takmičarske programe biramo filmove iz široke regije Jugoistočne Evrope, koju odlikuju šarolike filmske prakse i tradicije, raznolikost u izboru tema, filmskog jezika i kreativnih afiniteta. Zahvaljujući upravo bogatstvu raznovrsnosti, može se reći da naši takmičarski programi i ove godine predstavljaju veliki filmski svijet današnjice u malom”, izjavila je kreativna direktorica Sarajevo Film Festivala Izeta Građević.

Elma Tataragić, selektorica Takmičarskog programa – igrani film, u program je uvrstila devet filmova, od kojih će u konkurenciji za nagrade jedan film imati svjetsku, jedan evropsku, a šest filmova regionalnu premijeru. Izvan konkurencije, kao gala projekcija, jedan će film zabilježiti svjetsku premijeru.

“Ovogodišnja selekcija je istovremeno i pozivnica ali i uputstvo, mogućnost i restrikcija, obećanje i prijetnja, sigurno mjesto, ali i izazov. Autorice i autori osam filmova u konkurenciji i jednog filma izvan konkurencije na različite načine izražavaju zabrinutost za svijet danas, jučer i sutra. Selekcija je polifonija različitih i raznovrsnih perspektiva o ratu, historiji, ljubavi, izdaji, o krhkoj budućnosti ali i vječnoj ljudskoj potrebi za pripadanjem. S ovom selekcijom pozivamo vas da razmislite o ambivalentnosti sadašnjeg svijeta koji izgleda da nikada nije bio fragilniji”, izjavila je Tataragić.

Rada Šešić, selektorica Takmičarskog programa – dokumentarni film, za program je izabrala 21 film. U konkurenciji za nagrade 19 je filmova: tri će filma u Sarajevu zabilježiti svjetsku, pet međunarodnu, jedan evropsku, osam regionalnih i dva filma bh. premijeru. Dva filma će biti prikazana izvan konkurencije: jedan će imati svjetsku, a jedan bh. premijeru.

“Ovogodišnju selekciju možemo nazvati ‘pecanje u rijeci vremena’. Ovaj metod, kreativno primijenjen u velikom broju izabranih filmova, nudi jedinstvenu autorsku perspektivu korištenja protoka vremena, bilo kroz izuzetan arhivski materijal ili rafinirano filmsko promatranje. Dokumentaristi time nude publici uzbudljivo osjetilno iskustvo i potiču na razmišljanje. Ovo je i godina osobnih priča; polovina selekcije reflektira krajnje personalno ili intimno obiteljsko, no kroz suptilno predočen mikro svijet zrcali se zapravo i uzbudljivi, često provokativan makro svijet okruženja, političkih previranja, socijalnih borbi. Kratki dokumentarci odvažno donose kreativno prožimanje filmskih stilova i otvaranje granica dokumentarne teksture ka drugim žanrovima. Ponosno ističemo čak sedam talentiranih debitantica iz regije čiji će hrabri i nadasve originalni filmski izričaji obilježiti ovu dokumetarističku godinu”, izjavila je Šešić.

U Takmičarskom programu – kratki film, po izboru selektorice Elme Tataragić, ove je godine 12 filmova: četiri će imati svjetsku, dva međunarodnu, jednu evropsku, a pet filmova regionalnu premijeru.

“Ova godina donosi uzbudljivu selekciju kratkometražnih filmova koji se takmiče za Srce Sarajeva. Nije neobično da odabranih 12 filmova donosi izuzetno raznovrsne pristupe i svjetove sa temama koje su potpuno različite. No, bez obzira na raznovrsnost, sve autorice i autori postavljaju pitanja identiteta, budućnosti i perspektive u današnjem krhkom svijetu. I ono što je možda najvažnije, ovi filmovi donose dašak slobode i u izrazu, a i u odnosu prema svijetu”, kaže Tataragić o selekciji kratkog filma.

Asja Krsmanović, selektorica Takmičarskog programa – studentski film, u program je uvrstila 15 filmova, od kojih će devet imati svjetsku, dva međunarodnu, a četiri filma regionalnu premijeru.

“Od 15 fimova u konkurenciji, uz 11 igranih, u konkurenciji su se našla i tri animirana i jedan dokumentarni film. Ono što posebno raduje vidjeti u ovogodišnjem izdanju programa je sva tematska i stilska raznovrsnost radova, ali i spremnost da se rizikuje, ne pristaje na kompromise, i istovremeno suvereno vlada filmskim jezikom. Od klasičnih problema odrastanja (pa i onih kasnih koje neke od likova uhvate tek u tridesetima), preko porodičnih drama, pitanja identiteta i migracija (ekonomskih i onih uzrokovanih ratovima), klasnih podjela, rodno zasnovanog nasilja, toksičnosti muško- ženskih, ali i porodičnih i prijateljskih odnosa, pa sve do nekih kompleksnijih pitanja čovjekovog postojanja, njegove veze sa prirodom te neminovnog razmišljanja o smrti i kraju svijeta (bukvalnom ili onakvom kakvim ga znamo), ova selekcija pokazuje svu širinu tema kojima se mladi autori/ce bave”, izjavila je Krsmanović.

Takmičarski program obuhvata filmove i autore/ice iz Albanije, Armenije, Austrije, Azerbejdžana, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Kipra, Grčke, Gruzije, Mađarske, Kosova, Sjeverne Makedonije, Malte, Moldavije, Crne Gore, Rumunije, Srbije, Slovenije, Turske i Ukrajine.

Takmičarski program – igrani film 2024.

Žiri

Žiri ovogodišnjeg takmičarskog programa - igrani film

Žiri ovogodišnjeg takmičarskog programa – igrani film

Predsjednik žirija: Paul Schrader, reditelj i scenarist, SAD

Sebastian Cavazza, glumac, Slovenija

Una Gunjak, rediteljica, scenaristica i montažerka, BiH

Juho Kuosmanen, reditelj i scenarist, Finska

Noomi Rapace, glumica i producentica, Švedska

Nagrade

Srce Sarajeva za najbolji kratki film

Novčanu nagradu, u iznosu od 16.000 eura, sufinansira Turistička zajednica Kantona Sarajevo

Srce Sarajeva za najbolju režiju

Novčanu nagradu, u iznosu od 10.000 eura, obezbjeđuju Ujedinjene nacije u Bosni i Hercegovini u saradnji s UNESCO-om

Srce Sarajeva za najbolju glumicu

Novčana nagrada u iznosu od 2.500 eura

Srce Sarajeva za najboljeg glumca

Novčana nagrada u iznosu od 2.500 eura

  • “Među bogovima”, Vuk Ršumović (Srbija, Italija, Hrvatska, 2024, 102 min.) – svjetska premijera
  • “Obiteljska terapija/Odrešitev za začetnike”, Sonja Prosenc (Slovenija, Italija, Hrvatska, Norveška, Srbija, 2024, 122 min.) – evropska premijera
  • Arkadija/Acadia”, Yorgos Zois (Grčka, Bugarska, SAD, 2024, 99 min.) – regionalna premijera
  • “Redakcija/Redaktsiya”, Roman Bondarchuk (Ukrajina, Njemačka, Slovačka, Češka, 2024, 126 min.) – regionalna premijera
  • “Selo pokraj raja/The Village Next to Paradise”, Mo Harawe (Austrija, Francuska, Njemačka, Somalija, 2024, 132 min.) – regionalna premijera
  • “Sveti elektricitet/Tsminda Eelektroenergia”, Tato Koteshivili (Gruzija, Nizozemska, 2024, 95 min.) – regionalna premijera
  • “Tri kilometra do kraja svijeta/Trei Kilometri Pana La Capatul”, Emanuel Parvu (Rumunija, 2023, 105 min.) – regionalna premijera
  • “Velika sedmica/Saptamana mare”, Andrei Cohn Rrumunija, Švicarska, 2024, 133 min.) – regionalna premijera
  • “Majka Mara”, Mirjana Karanović (Srbija, Slovenija, Švicarska, Crna Gora, Bosna I Hercegovina, Luksemburg, 2024, 96 Min.) – Gala, svjetska premijera, izvan konkurencije

Portal Klix.ba i ove godine je generalni medijski internet partner Sarajevo Film Festivala, a bit će organizovan i Klix žiri kritičara filmova u kojem će biti.

  • Iman Sporišević, Klix.ba, Bosna i Hercegovina,
  • Milena Zajović, Večernji list, Hrvatska
  • Damjan Raknić, Jutarnji list, Hrvatska
  • Miloš Dašić, Danas.rs, Srbija
  • Marija Ratković, Journal.rs, Srbija
  • Sunčica Unevska, Film Plus Daily, Sjeverna Makedonija
  • Veronika Zakonjšek, Ekran, Slovenija
  • Nisad Selimović, Oslobođenje, Bosna i Hercegovina

Ovogodišnji Sarajevo Film Festival bit će održan od 16. do 30. augusta.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button