![](https://fiks.ba/wp-content/uploads/2025/02/b_250205096.jpg)
U februaru 2014. godine ispred nekadašnje zgrade SodaSo u Tuzli protesti obespravljenih radnika dobili su novu, znatno veću dimenziju, u vidu građanskog bunta koji se prelio i na ostale gradove u BiH. Iako će ostati upisan u novijoj historiji naše zemlje, period prije 11 godina velike promjene nažalost nije donio.
Tog februara 2014. godine gorjele su zgrade javnih institucija, vlasti su svrgavane, ministri i premijeri otišli su iz svojih fotelja, a konkretno u Tuzli iz koje je krenula cijela priča, formirana je ekspertna vlada koja je u kratkom vremenu počela uvoditi promjene. Međutim, nedugo nakon toga krenulo se po staroj političkoj matrici, a stanje u Bosni i Hercegovini je sve teže.
Cijela priča je krenula ispred nekadašnje zgrade SodaSo u Tuzli, koju su demonstranti zapalili, a na istom mjestu se okupila manja grupa građana, koji su primarno okupljeni u Sindikat solidarnosti Tuzlanskog kantona.
Među glavnim borcima za radnička prava prije nekoliko godina, ali i danas je Sakib Kopić iz Tuzle, koji je svoj radni staž okončao u Polihemu, jednom od nekadašnjih privrednih giganata bivše Jugoslavije.
“Danas sam očekivao hiljade demonstranata, ne zbog mene i sindikata, već situacije u državi. Cijene divljaju, a prevashodne adrese su Vijeće ministara BiH i Parlamentarna skupština BiH. Načine ponašanja političari prepisuju jedni od drugih, ponašajući se nemoralno, drsko i bahato. Sramotno je da premijer FBiH Nermin Nikšić sebi poveća platu u iznosu minimalne penzije, na što građani šute”, kazao nam je Kopić.
![Sakib Kopić](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/250205096.6_xl.jpg?v=1738758131)
Sakib Kopić
On poručuje da su političari pogazili dostojanstvo sasvim običnog bh. radnika.
“Radnika danas nema nigdje. On u ovom sistemu ne smije apsolutno ništa, a u tu situaciju je doveden zbog izdaje sindikata koji su formirani. Na njihovim čelima se nalaze kupljeni ljudi koji se isto kao i političari bore za funkciju i poziciju. Oni su na kraju izdali radničku klasu”, naglasio je Kopić.
Hasan Užičanin radni vijek je okončao u Fabrici obuće Aida, a kao obespravljeni radnik u februaru 2014. godine se borio za svoja, ali i prava svih drugih obespravljenih radnika.
“Protesti su bili uspješni za pojedine firme, poput moje jer smo uspjeli dobiti uvezivanje 18 godina radnog staža. S druge strane, ništa drugo se nije promijenilo. Mladi nam odlaze, siromašni građani sjede u kući i kukaju kako nemaju od čega da žive, a neće da izađu na ulicu. Sada je situacija gora nego 2014. godine. Izlazak mase na ulicu uvijek je rješenje, jer se oni (političari, opa.a,) mase boje”, smatra Užičanin.
![Hasan Užičanin](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/250205096.7_xl.jpg?v=1738758131)
Hasan Užičanin
Član Sindikata solidarnosti TK Enes Tanović prije 11 godina nalazio se pred zgradom SodaSo, a u deceniji ranije kontinuirano je štrajkovao sa obespravljenim radnicima. Danas ističe da je ispunjen tek manji dio zahtjeva predstavljenih u februaru 2014. godine.
“Nakon bunta dobili smo do dvije hiljade novih penzionera koji su se u tom periodu borili za uvezivanje radnog staža. Mi i dalje tražimo da se kreira zakon o uvezivanju radnog staža jer još uvijek imamo na hiljade radnika kojima uplata, odnosno uvezivanje nije završeno te nemaju mogućnost odlaska u zasluženu penziju”, dodaje Tanović.
![Enes Tanović](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/250205096.8_xl.jpg?v=1738758131)
Enes Tanović
Okupljeni ispred nekadašnjeg sjedišta Vlade TK na kojem je trenutno u toku rekonstrukcija, su poručili da od borbe neće odustati. Na to pozivaju i ostale građane za koje kažu da su odavno utonuli u duboki zimski san.
![](https://fiks.ba/wp-content/uploads/2025/02/b_250205096.jpg)