Vijesti Top 5

Bajram Šerif Mubarek Olsun! Širom Bosne ponosne nek’ se pjeva Bajram je…

Muslimani naše domovine Bosne i Hercegovine i svijeta danas proslavljaju Ramazanski bajram, islamski praznik koji se obilježava na kraju ramazana. 

Važan element Bajrama je i njegova javna manifestacija – obavljanje skupnog namaza, pojačanoj porodičnoj i ličnoj higijeni (kupanje, abdest, uljepšavanje kuća i avlija), lijepo oblačenje, posjeta rodbini i prijateljima, čestitanju usmeno ili pismeno, te ugošćavanje jedni drugih.

Socijalna strana ramazanskog bajrama je očita, jer obuhvata sve kategorije džemata: stare i mlade, bogate i siromašne, muškarce i žene, pojedince i institucije.

Bajramski dani predstavljaju i odmor od fizičkog napora i pripremu za novi rad. Islamski propis sadekatu-l-fitra je svojevrsna materijalna pomoć svih za sve što još više učvršćuje džematsku solidarnost. Davanjem VITARA očistimo post, a zekatom zaštitimo našu imovinu i materijalna sredstva koja posjedujemo od propasti, te na taj način vjernikova duhovno materijalna konponenta penje se na veće deredže, što i jeste put ka potpunoj bogobojaznosti.

Adabi (bonton) Bajrama
Na dan oba Bajrama preporučene su izvjesne stvari, a koje doprinose obilježavanju posebnosti ovih dana kao praznika. 

Lijepo je:
• prije odlaska na Bajram namaz okupati se
• jesti prije Ramazanskog Bajram namaza (neparan broj hurmi, ili nešto drugo ako hurmi nemamo)
• učenje tekbira na putu u džamiju i u njoj
• čestitanje
• oblačenje najljepše odjeće, mirisanje i ukrašavanje
• odlazak u džamiju jednim putem a povratak drugim
• posjetiti rodbinu i prijatelje (zijaret)

“Kada bi izašao na dan Bajrama (da klanja bajram namaz) Poslanik s.a.w.s., bi išao jednim putem, a vratio se drugim.” (Tirmizi) “Poslanik, s.a.w.s., ne bi izlazio (iz kuće) na dan Ramazanskog bajrama dok ne bi nešto pojeo.” (Tirmizi, Ahmed)

Vrijemeinaćinklanjanjabajramnamaza
Vrijeme bajramskog-namaza počinje kada Sunce odskoči koliko za koplje ili dva, tj. otprilike oko četrdeset pet minuta po izlasku sunca i traje do zevala-podnevskog vremena.

Klanja shodno hadisima Allahova Poslanika, a.s., bez učenja ezana i ikameta. Klanja se dva rekata prije učenja hutbe. Na prvom rekatu donesu se tri tekbira sa podizanjem ruku prije kiraeta (učenja Fatihe i sure), a na drugom rekatu poslije kiraeta. Nakon dva rekata , sasluša se hutba bajramska koja je sastavni dio bajram namaza.

Ko je dužan klanjati bajram-namaz?
Bajram-namaz je obaveza klanjati onoj osobi kojoj je obaveza klanjati i džumu-namaz (muskarcima). Dokaz obaveznosti klanjanja Bajram-namaza je redovita praksa Allahovog vjerovjesnika Muhammeda a.s.

Način čestitanja bajrama
Lijepo je čestitati bajram. Od Džubejr ibn Nufejra se prenosi da je rekao: ¨Ashabi Allahovog Poslanika, a.s., kada bi se sreli na dan Bajrama jedni drugima bi čestitali riječima ¨TEKABBELELLAHU MINNA VE MINKE¨ (Neka Allah ukabuli/primi od nas i od vas). (El-Askalani) Dozvoljeno je na neki drugi način čestitati Bajram kao što je npr. kod nas uobičajeno riječima ¨BAJRAM ŠERIF MUBAREK OLSUN¨(Neka vam je mubarek Bajram)

Lijepo je u dane Bajrama obveseliti svoju porodicu (davanjem, poklona, posvećivanjem veće pažnje…), više nego u drugim danima.

Za dane bajrama treba se veselo držati pri susretu sa rodbinom i prijateljima iskazujući svoju pažnju i ljubav prema njima. Treba nastojati posjetiti što više rodbine i prijatelja.

Bajrami su dani igre, veselja i pjevanja pobožnih pjesama. Sve ovo treba biti u skladu sa propisima vjere, ne zanemarujući islamske dužnosti koje muslimani trebaji izvršavati u svom životu.

U znak sjećanja muslimani će tokom bajramskih blagdana obilaziti mezarja svojih najdražih.

Bajram šerif mubarek olsun, želi Vam redakcija Fiks.ba.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button