Vijesti Top 5

Bivša šefica UIO i saradnici optuženi za korupciju: Tražili novac i poklone od vlasnika prodavnica

Jelena Majstorović, šefica Grupe za sprječavanje krijumčarenja Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, optužena je pred Sudom BiH za korupciju, zloupotrebu položaja i krivotvorenje isprava.

Majstorović je, prema optužnici, od 2017. do 2018. godine, koristeći svoju poziciju, kontrolisala prodavnice i tražila novac i poklone od vlasnika kako bi izbjegli sprovođenje poreskih kontrola, saznaje portal CAPITAL.

Ovo je, između ostalog, navedeno u optužnici protiv Majstorović i petorice njenih saradnika, Radenka Popovića, Steve Savića, Vladimira Puzića, Vladimira Đurđevića i Dž. E, protiv kojeg se vodi odvojen krivični postupak, u čije dijelove je CAPITAL imao uvid.

U optužnici se ističe da je Majstorović u više navrata zahtijevala i primala novac da ne bi sprovodili poreske kontrole u prodavnicama, ali iznosi koji se navode u konačnom zbiru ne premašju iznos od 8.000 KM po osobi.

Čuvena šefica osumnjičena je za rukovođenje organizovanom grupom, odnosno za udruživanje radi činjenja krivičnih djela, zloupotrebu položaja ili ovlašćenja i krivotvorenje isprave.

Navodi se da je dovodila vlasnike tih prodavnica u zabludu u pogledu postojanja zakonskog osnova za postupanje, kao i njihovu odgovornost za prekršaje ili krivično djelo.

“Koristeći njihovo neznanje, praveći atmosferu straha i pritiska, te upućujući prijetnje sve kako bi sebi pribavili korist, svjesno su vršili nezakonite radnje pretresa direktno kršeći prava drugih i to prava na poštovanje privatnog i porodičnog života, te primali darove i falsifikujući službene isprave postupajući po nalogu Majstorović”, navodi se u optužnici.

Majstorović je od 2017. godine obavljala poslove višeg saradnika i višeg stručnog saradnika u Grupi za sprečavanje krijumčarenja i prekršaje, da bi od 2018. godine postala šefica. Sa njom u grupi su bili ostali osumnjičeni.

U optužnici se navodi da su zahtijevali i primali dar za sebe i to uglavnom novac u iznosu od oko 500 evra, da u okviru svoje funkcije ne izvrše ono što bi morali.

Mediji su ranije izvještavali o njihovom oduzimanju 1.733 grama zlata iz zlatare “Silver shop Atlantis” u Bihaću, nakon čega su UIO u izvještaju prijavili da se radilo o daleko manjoj težini, odnosno o 1.012,8 grama.

Tvrdilo se da je više od 700 grama zlata nestalo na putu od rokovnika do službenog zapisnika.

Međutim, u optužnici protiv njih, navedena gramaža je daleko manja.

Takođe, još jedna zanimljivost odnosi se na novčane iznose koje su nezakonito stekli i kojima se ranije mnogo spekulisalo u javnosti, a u optužnici oni sada ne prelaze preko 8.000 KM po osobi.

Majstorović je od hapšenja suspendovana i prima 70 posto plate, odnosno umjesto 2.375 KM, sada je njena neto plata 1.662 KM. Nedavno je oglasila prodaju luksuznog stana u centru Banje Luke vrijednog 500.000 maraka.

Podsjetimo, u UIO BiH zaposlena je od februara 2013. godine. Deset godina ranije dobila je otkaz u NLB banci u Prnjavoru koja je tužila zbog krivičnog djela za koje je 2005. osuđena na uslovnu kaznu.

Ta kazna je 2016. izbrisana iz evidencije i to tri godine nakon što je počela da radi u UIO, iako tu ne bi ni smjela biti zaposlena ako je bila krivično osuđivana.

Od 2020. godine bila je šefica Grupe za sprječavanje krijumčarenja u Regionalnom centru Banja Luka kada ju je unaprijedio tadašnji direktor UIO Miro Džakula.

Tužilaštvo BiH je podiglo optužnicu protiv Majstorović i ostalih 17. februara ove godine, a potvrđena je 7. marta.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button