Uncategorized

OKRUŽENI MINIRANOM PRIRODOM: Velike površine TK pod minama iako je od rata prošlo 30 godina – “Ali, nema ni deminera, niko da…”

Šezdeset i pet miliona kvadratnih metara samo u Tuzlanskom kantonu je pod minama. Velik dio površine nije više ni označen, oznake se kradu ili uništavaju zbog čega vrlo često stanovnici na rizik odlaze u šumu ili obrađuju zemlju. 

“Ja se bavim poljoprivredom, imam traktor. Orem ove njive, siječem ove šume. Idem na rizik, zato što nismo nigdje zaposleni. Odavde nemamo nikog zaposlenog. Pa bude strah, ali šta ćeš, moraš da ideš da radiš… Bilo je nekad označeno, ja ne znam šta je bilo s tim. Neke trake, ali nema više. Nema ni deminera. niko da dođe”, kaže Sadet Islamović iz Jusića kod Sapne.

A ovaj dio naselja Jusići koji se nalazi na samoj entitetskoj liniji, pričaju mještani, navodno je deminiran. Ali prije nekoliko sedmica kada je buknuo požar čule su se detonacije što je kod povratnika izazvalo ogroman strah.

“Na ovom dijelu aktiviralo se, znači u toku dana i večeri, sedam mina. Jedna tenkovska I šest pješadijskih. U međuvremenu, ljudi se svakodnevno kreću, jedan dio naroda sije, imaju bašće”, laže Husejin Muratović, predsjednik Mjesne zajednice Jusići Sapna.

Nedavni požar u Tuzli koji je skoro došao do kuća, također je pokazao da su brojna naselja okružena minama zbog čega vatrogasci nisu ni mogli priči požarištu. Vatrogasci su stalno pod rizikom od mina. 

“Same mine su velika opasnost. Ako se nađemo u blizini… Naprimjer, imali smo tu večer kada smo gasili nekoliko eksplozija. Međutim, na svu sreću nije niko povrijeđen. Nemaju te karte više ni svoj značaj radi samog klizišta, poplava. ta ubojita neeksplodirana sredstva su se pomjerala tako da mi pokušavamo sa sigurne udaljenosti da spasimo objkekte i zaštitimo imovinu naših sugrađana”, rekao je Jasmin Jahić, starješina Profesionalne vatrogasne brigade Tuzla.

“Dođemo i nije sumnjiva površina na mine. Izvedemo vatrogasce, izvrše gašenje požara. Nakon toga pronađemo u opožarenom području bombe, tromblone, granate. što je moglo eksplodirati. Mislim, to je veoma rizičan posao”, kaže Mirzet Halilović, komandir Dobrovoljnog vatrogasnog društva Sapna

Već dvadeset I sedam godina se u Tuzlanskom kantonu vrši proces deminiranja i deminirano je 40 miliona kvadratnih metara. Vijeće ministara Bosne i Hercegovine obavezalo se da će naša zemlja do 2027. godine biti očišćena od mina. Ali kako? S obzirom na to da u skoro trideset godina ni pola sumnjive površine samo u Tuzlanskom kantonu nije očišćeno

“Mislim da je to neostvariv cilj. Ako uzmemo u obzir kolikos e godišnje deminira I koliko se godišnje oslobodi zemljišta od neeksplodiranih ubojitih sredstava, znači neka 4 miliona. Mi na TK imamo oko 65 miliona metara kvadratnih sumnjivih površina I ako to podijelimo sa četiri miliona koji je bio najbolji rezultat, onda nam treba još minimalno 15 godina”, rekao je Zoran Jovanović, predsjednik Kantonalne uprave Civilne zaštite.

Ono što sada posebno zabrinjava jeste što bismo kao zemlja, u ovom procesu deminiranja uskoro mogli biti prepušteni sami sebi. Donatori se već polako povlače, odlaze na druga zaraćena područja. A mi, trideset godina nakon rata, ostajemo živjeti okruženi miniranom prirodom. 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button