Vijesti Top 5

Pokrenuta incijativa da Abdulah Sidran dobije ulicu u Sarajevu

Sarajevski političar Redžo Lemezan pokrenuo je incijativu da veliki Abdulah Sidran dobije svoju ulicu u Sarajevu.

Po njegovoj incijativi ulica bi se nalazila u općini Centar a spajala bi ulice Kemal Begova i Danijela Osme.

Ovim putem želim iznijeti zastupničku inicijativu prema Skupštini Kantona Sarajevo i Komisiji za obilježavanje, čuvanje i njegovanje historijskih događaja i ličnosti s prijedlogom za preimenovanje ulice koja povezuje Kemalbegovu i Daniela Ozme u Sidranovu ulicu, u čast našeg velikana Abdulaha Sidrana.

Abdulah Sidran nije bio samo pjesnik, prozaik i filmski scenarist, već istinski kulturni ambasador Sarajeva i Bosne i Hercegovine. Rođen u Sarajevu 2. oktobra 1944., Sidran je svojim djelima obogatio literarnu i filmsku scenu te ostavio dubok i neizbrisiv trag u kulturnom naslijeđu našeg grada i zemlje. U književnosti se Sidran javio šezdesetih godina, ističući se kao pjesnik i prozaik generacije koja je obilježila kulturni pečat Sarajeva. Nagrađivan je brojnim književnim i društvenim priznanjima za svoje izuzetno stvaralaštvo, uključujući Šestoaprilska nagrada grada Sarajeva i Godišnju nagradu Udruženja književnika BiH.

Poznat je po svojoj knjizi poezije “Sarajevski tabut”, koja je nagrađena prestižnom “Nagradom slobode” PEN-centra Francuske. Njegove pjesme su prevođene na mnoge jezike i objavljivane širom svijeta, što dodatno svjedoči o globalnom utjecaju njegove književnosti. Sidran je također ostavio dubok pečat u filmskoj umjetnosti kao scenarist nekih od najpoznatijih filmova u ex-jugoslavenskoj kinematografiji, uključujući “Sjećaš li se Dolly Bell?” i “Otac na službenom putu”.

Njegovi filmski radovi osvojili su brojne nagrade i priznanja te su doprinijeli međunarodnom priznanju bosanskohercegovačke kinematografije. Osim svojih književnih i filmskih dostignuća, Sidran je bio aktivni član intelektualne zajednice Sarajeva, predavač na tribinama i urednik različitih listova i časopisa. Njegova angažiranost u intelektualnom životu grada bila je od neprocjenjive važnosti za kulturni razvoj Sarajeva i Bosne i Hercegovine.

Stoga, smatramo da bi preimenovanje ulice u Sidranovu ulicu bilo prikladno priznanje za ovog velikog književnika i umjetnika, te trajni spomen na njegov izuzetan doprinos kulturi i umjetnosti našeg grada i države. Uvažavajući sve navedeno, molimo vas da ozbiljno razmotrite ovu inicijativu i da podržite prijedlog za preimenovanje ulice Jezero u Sidranova ulica.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button