Stav Nizozemske još nepoznat, parlamentarci predlažu odgađanje odluke o otvaranju pregovora s BiH za šest mjeseci
Odluka Evropskog vijeća o otvaranju prostupnih pregovora za članstvo BiH u EU bit će donijeta sutra. Bila ona pozitivna ili negativna, značajno će utjecati na našu zemlju.
I dok će većina zemalja članica EU glasati za davanje zelenog svjetla našoj domovini, upitno je nekoliko država. Među njima je i Nizozemska čija vlada, prema saznanjima “Dnevnog avaza”, još nema konačnu odluku.
Održana je sjednica nizozemskog parlamenta jučer, koji se zove Tweede Kamer. Dio zastupnika je za davanje saglasnosti da BiH započne pregovore sa EU.
Jedan od zastupnika je pozvao vladu Nizozemske da pristane “na konsenzus u Evropskom vijeću s obzirom na trenutnu geopolitičku realnost”.
Svi su saglasni da je BiH napravila velike korake, dok neki smatraju da oni, nažalost, nisu dovoljni.
Tako je zastupnik Isa Kahraman pred parlamentom Nizozemske rekao da je Evropsko vijeće u decembru 2023. godine utvrdilo da BiH mora ispuniti osam kriterija, kao što su vladavina prava, migracija i borba protiv korupcije i to prije otvaranja pristupnih pregovora.
Naglasio je da je BiH napredovala po svim utvrđenim kriterijima, ali da nekima još nije u potpunosti zadovoljan napominjući da je Evropska komisija ipak dala preporuku 12. marta 2024. što je učinio da olakša pristupne pregovore između BiH i EU.
Kahraman je potom rekao kako bi započinjanje pregovora o pristupanju bez poštivanja kriterijuma koje je utvrdilo Evropsko vijeće mogu imati neefikasan presedan za buduće procese pristupanja. Ponudio je “rješenje” u vidu toga da Nizozemska osigura da odluka o mogućem otvaranju pristupnih pregovora između BiH i EU se odgodi za pola godine kako bi bilo dato dovoljno vremena BiH da ispuni osam kriterijuma utvrđenih u decembru 2023. godine.
Tom Van Kampen (Thom Van Campen) također je podsjetio da je Evropsko vijeće u decembru 2023. odredilo da BiH mora ispuniti osam kriterija, kao što su vladavina prava, migracija i borba protiv korupcije, prije otvaranja pristupnih pregovora.
Istakao je da traži od vlada zemalja EU da ne otvore pregovore sa BiH.
On je dodao da se na nedavnoj sjednici Evropskog vijeća razgovaralo o raznim koracima širenja Unije napominjući da su geopolitički razlozi često odlučujući faktor u pristanku pristupanja različitih zemalja kandidata.
Poručio je da proces proširenja mora biti zasnovan na zaslugama kako bi se služilo dugoročnim geopolitičkim interesima i održavanju podrške u EU za buduća pristupanja. Pozvao je vladu Nizozemske da nastavi podržavati napredak u politici proširenja na osnovu zasluga kako bi ovaj nizozemski stav bio jasan u Evropskom vijeću i dobio podršku za to.