Šta slave danas u RS i zašto bi to trebao biti DAN ŽALOSTI?
Težak je svaki januar povratnicima Bošnjacima u bh. entitet RS.
I ove godine trpjeli su provokacije i vrijeđanja.
Kao so na ranu dolazi i obilježavanje 9. januara na kojem ćemo svi u Bosni i Hercegovini gledati sramnu paradu s uniformama i oružjem povodom obilježavanja neustavnog dana RS-a.
Politička situacija u BiH svakim danom sve je komplikovanija, a vlasti u bh. entitetu RS gotovo na mjesečnoj bazi usvajaju neustavne zakone kojima žele oduzeti nadležnost države BiH.
NADLIJETANJE AVIONA I SANKCIJE
Ni nadlijetanje američkih F-16 aviona iznad Bosne i Hercegovine neće spriječiti proslavu neustavnog dana RS-a. Rezultat nisu dale ni sankcije.
Deveti januar za preživjele žrtve je dan sjećanja na ubijene u genocidu, na zločin protiv čovječnosti i drugih oblika ratnih zločina, masovna i sistematska silovanja. Vapaje udruženja žrtava genocida niko iz međunarodne zajednice ne čuje. Ili samo ne reaguje.
Oni koji su počinili teške ratne zločine u Bosni i Hercegovini na temeljima odluka 9. januara slaveći taj datum, ne odustaju od ideje mržnje, progona…
Tribunal u Hagu pravosnažnim presudama nedvosmisleno je utvrdio da je početkom 1992. godine, rukovodstvo bosanskih Srba provelo svoj tajni plan da teritorije koje su smatrali svojima odvoje od postojećih struktura SRBiH i stvore zasebnu ‘državu bosanskih Srba’.
Skupština takozvane ‘Srpske Republike BiH’ proglasila je 9. januara 1992. godine tzv. ‘Srpsku Republiku BiH’. Ona je 12. avgusta 1992. preimenovana u RS. Na toj osnovi, kako stoji u Haškoj presudi, ‘do novembra 1995. godine postojao je zajednički plan da se činjenjem zločina, bosanski Muslimani i bosanski Hrvati trajno uklone sa teritorija na koje su bosanski Srbi polagali pravo“.
ETNIČKO ČIŠĆENJE I GENOCID
Da je cilj da se na toj teritoriji provede etničko čišćenje i genocid prepoznao je i osuđeni ratni zločinac Ratko Mladić na sjednici takozvane narodne skupštine RS u Banjoj Luci sredinom maja 1992. godine.
Na toj sjednici Mladić je upozorio rukovodstvo RS-a na čelu s Radovanom Karadžićem, osuđenim ratnim zločincem, da su strateški ciljevi te paradržavne tvorevine zapravo genocid nad Bošnjacima i Hrvatima. Znamo šta je kasnije uslijedilo.
Uprkos svemu, naslušali smo se proteklih godina tek deklarativnih upozorenja stranih ambasada i OHR-a da je riječ o neustavnom obilježavanju.
Kada su vidjeli da se na tome završilo, vlasti u RS-u su krenule dalje. Usvajaju zakone mimo Ustava BiH, derogiraju državne institucije, žele povući nadležnosti Bosne i Hercegovine za koje su sami glasali i oslabiti državne institucije…
Za sve to vrijeme Tužilaštvu BiH nedostaje odlučnosti.
Deveti januar kao dan RS-a ne krši samo Ustav Bosne i Hercegovine već i ustav tog bh. entiteta jer se krše prava druga dva naroda.
Tog dana slavi se dan kojim je ozvaničen početak agresije, genocida, ubijanja, silovanja, progona, otvaranje logora…
Stoga je sasvim opravdan zahtjev Udruženja žrtava genocida upućen članovima PIC-a, visokom predstavniku te institucijama RS-a da se 9. januar proglasi danom žalosti u RS-u i da se svakog 9. januara oda počast žrtvama zločinačkog poduhvata koji su između ostalog predvodili i prethodnici na funkcijama predsjednika RS i predsjednika NSRS, osuđeni ratni zločinci Radovan Karadžić i Momčilo Krajišnik.
To bi značilo pravi korak ka pravdi i izgradnji normalnog društva. Sve ostalo je valjanje u blatu prošlosti iz kojeg ništa dobro neće izaći.