5 ZLATNIH PRAVILA! Patronažne sestre kažu da bi prvi dani sa bebom bili mnogo lakši
Razdoblje u kojem je vaše dijete tek malena beba je predivan dio vašeg života, ali isto tako i pun izazova i iznenađenja, ponekad pozitivnih, a ponekad i negativnih.
Svaka nova mama zna da je imati pomoć i podršku od velike važnosti u ovom periodu. Zato vam na raspolaganju i stoji vaša patronažna sestra koja može da ponudi savjet u svemu, od dojenja, hranjenja do toga kako da se izborite sa osjećanjima.
Ipak, ponekad, kad vas vaša patronažna sestra posjeti, možda ćete se osjećati stresno razmišljajući o tome šta će da vas pita ili šta će da misli o hrpi prljavog veša.
Sara Beson, penzionisana patronažna sestra i autorka knjige “Happy Baby, Happy Family”, podijelila je pet stvari koje bi patronažne sestre htjele da mame prestanu da rade:
Nemojte da mislite da treba da se sredite
Kada imate novorođenče, može da bude gotovo nemoguće da se nađe vremena za tuširanje, a kamoli za odjeću.
Dakle, u danima kada znate da patronažna sestra dolazi, možete da se osjećate zabrinuto i da razmišljate da li ćete da stignete da se istuširate, oprate kosu, obučete i u isto vrijeme da pazite na bebu. Ali, Sara kaže kako je ovo definitivno nešto za šta ne morate da brinete.
– Ne morate se obučete. Često govorim da, ‘ako stignete da očešljate kosu i operete zube jednom dnevno, ide vam sjajno’, zaista je teško naći vremena za tuširanje, a vaša patronažna sestra sigurno ne želi da se oko toga zamarate. Zapravo, jako su srećne što vas vide u pidžami, zato nemojte da brinete.
Nemojte da skrivate kako se osjećate
U prvih nekoliko nedjelje nakon bebe, čak polovina majki doživljava ‘baby blues’, osjećaj depresije ili teskobe.
I brojke pokazuju da jedna od 10 majki pati od postporođajne depresije, ali tek polovina njih traži pomoć.
– Zato je toliko važno razgovarati sa patronažnom sestrom. Možda biste htjeli da kažete ‘dobro sam’ i da imate veliki osmijeh na licu. Ali to može da sakrije ogromne osjećaje depresije i anksioznosti. Znam da mame često ne osjećaju da to mogu da priznaju jer ne žele da drugi – uključujući i njihovo zdravstveno osoblje – osjećaju kako nisu uspješne mame. Ali svakome treba pomoć i podršku. Budite iskreni s vašom patronažnom sestrom jer vam može ponuditi podršku, savjet ili vam dati kontakt nekoga ko može da vam pomogne.
Patronažna sestra nije tu samo zbog bebe
Možda ste zabrinuti zbog svog partnera koji se bori s prilagođavanjem svoje nove uloge kao tate.
Možda ste zabrinuti da vaša djeca nisu srećna s dolaskom nove bebe u porodicu, a vaša patronažna sestra može da vam pomogne sa savjetima ili da vas uputi u pravom smjeru za pomoć i podršku.
– Patronažna sestra je tamo za mamu i tatu koliko i za bebu i za drugu djecu u porodici. Ako su vaši problemi van njihove stručnosti, one će vas usmjeriti na nekoga ko vam može pomoći.
Patronažna sestra nije jedina pomoć
Može da bude teško ako imate patronažnu sestru s kojom niste kliknuli i povezali se na način na koji biste htjeli. Ako je to slučaj, nemojte da se osjećate bespomoćno.
– Ako vam patronažna sestra koja dolazi u vaš dom nije pomogla na odgovarajući način, slobodno se obratite svom ljekaru, ginekologu, pedijatru, udruženju dula ili savjetnicama za dojenje, u zavisnosti od toga koji vas problem muči, ističe Sara.
Ne brinite o tome kako vaš dom izgleda
Usisavanje ili čišćenje je posljednje na listi prioriteta kada imate novu bebu.
I zaista se ne bi trebalo o tome da brinete kad vam dolaze gosti, uključujući i patronažnu sestru.
– Patronažna sestra neće ni da primijeti da li je vaš dom uredan ili nije. Zapravo, ako je previše uredan, prije će otići zabrinuta! To je vaš dom i vaša situacija i ne bi trebalo da se zamarate nepotrebnim stvarima poput ove, posebno jer vaša patronažna sestra želi da ponudi podršku vašoj bebi i vama, piše Žena Blic.