Biznis

“Vinska cesta”: Hercegovina dobija jedinstveni turistički proizvod

Zažiljavanjem projekta “Vinske ceste” cijela Hercegovina će dobiti jedinstven turistički proizvod koji će i nositi naziv “Hercegovina” i to je osnovni benefit koji će donijeti istoimeni sertifikat u vezi sa kojim su gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić i predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Zdravko Marinković potpisali Memorandum o saradnji.

Nakon potpisivanja Memoranduma u trebinjskoj gradskoj upravi i uručenja zvaničnog sertifikata, usaglašeni su zajednički napori u cilju daljeg rada na razvoju i promociji “Vinske ceste Hercegovine” na domaćem i međunarodnom tržištu.

Projekat okuplja sve one koji se bave i vinom i vinogradarstvom, ali i one koji uz vino služe svoje proizvode domaće autohtone kuhinje, kao i turistička mjesta koje bi turisti rado željeli posjetiti na ovoj ruti, poput adrenalinskih parkova, vjerskog turizma i slično.

“Svako onaj ko planira da ubuduće posjeti Hercegovinu – moći će virtualno sebi napraviti rutu i odrediti sebi tri, četiri, pet i više dana ciljna mjesta posjete, jer je u okviru projekta urađena interesantna veb stranica sa svim zanimljivostima na Vinskoj cesti”, rekao je nakon potpisivanja Marinković.

Podsjetivši da je prije dvadesetak godina već ustanovljena Vinska cesta, on je pojasnio da je ona trajala koliko je bilo sredstava iz tadašnjeg projekta, te da je ovo redizajniran projekat na bazi samoorganizovanosti i upornosti svih onih koji žele da se aktivno uključe u projekat, u svom ličnom i u interesu zajednice, a u pitanju je zajedničko organizovanje šest ekonomija Zapadnog Balkana, što je prvi takav projekat.

Potpisivanjem Memoranduma, gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić se zapravo obavezao da će ubuduće, u ime svoga grada i svih privrednika koji imaju veze sa ovim poslom, raditi na tome da Vinska cesta Hercegovine uspije i postane samoodrživ projekat.

“Nema razloga da kod nas projekat u potpunosti ne zaživi jer je preko 80% vinskog tržišta upravo u Trebinju i smatramo da to zaslužuje pažnju, ali uz zajedničko udruživanje svih nas, jer je cjelokupna priča i dosta značajnija i dosta veća od lokalnih okvira”, kazao je Ćurić.

Zajedničko djelovanje, i u izvozu vina, i u turističkoj ponudi, i u aplikacijama na različite projekte su, kako kaže, osnovni benefiti dobijenog sertifikata i potpisanog memoranduma, a lokalna zajednica će biti prisutna da im pomogne.

“Kroz ovaj projekat je direktno i indirektno povezano još dosta projekata, tako da, djelujući zajedno iz svih sfera, dugoročno svi dobijamo, tako da se nadamo da će nam se pridružiti svi naši proizvođači vina, meda, autohtonih proizvoda, kao i oni koji nude usluge adrenalinskih sportova, biciklizma i slično i ovim ih putem sve pozivam da zajednički djelujemo na dobrobit sviju”, dodaje Ćurić.

Priključivanjem projektu, brojni će proizvođači imati znatno umanjene troškove za izvoz svojih proizvoda, jer se djeluje udruženo i dijele se troškovi, ali su na ovaj način, apliciranjem udruženim kapacitetima, svi pomenuti imati više šanse za iskorištenost projekata i sredstava koji se nude u predpristupnim fondovima Evropske Unije.

Projekat Vinske ceste, čije je stvaranje trajalo dvije godine, osim Trebinja kao jedine lokalne zajednice Istočne Hercegovine, obuhvata još pet opština Zapadne Hercegovine i to Stolac,Mostar, Čitluk, Ljubuški i Čapljinu.

Potrebno je dodati i to da je Trebinje, u okviru ovog projekta, ranije dobilo priznanje najbolje turističke destinacije u samoodrživom razvoju, dok je Manastir Tvrdoš dobio priznanje destinacije koja je na jedinstven način spojila kulturu, istorijsku baštinu i proizvodnju vina.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button