Crna hronika

Cijene u javnim vrtićima u Tuzli neće biti povećane, roditelji traže i bolje uslove boravka mališana

Javni vrtići u Tuzli trenutno nemaju mogućnost povećanja cijena boravka djece, što je bilo predviđeno odlukom, koja je povučena sa sjednice Gradskog vijeća. Roditelji podržavaju ovu odluku, ukazujući na važnost poboljšanja uslova boravka mališana i rada vaspitača.

Oglas

https://f2a3648b40e8a7ac99a3cd4c79f19784.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-45/html/container.html

Gradsko vijeće Tuzle na posljednjoj sjednici trebalo je razmatrati i usvojiti prethodnu odluku Upravnog odbora Javne ustanove za predškolski odgoj i obrazovanje Naše dijete, o povećanju cijena boravka djece i to za okvirno 35 posto.

Shodno tome, cijena cjelodnevnog boravka trebala je biti povećana na 230 KM mjesečno, a poludnevnog na 170 maraka. Ovo povećanje obrazloženo je rastom cijena osnovnih životnih namirnica, didaktičke opreme, nastavnih sredstava i ostalih artikala potrebnih za rad ustanove.

Gradonačelnik povukao potez

Međutim, na prijedlog gradonačelnika Zijada Lugavića, ova tačka dnevnog reda je povučena, čime je onemogućeno povećanje cijena boravka mališana u javnim vrtićima. Ovakvu odluku podržali su roditelji, ali su i ukazali na važnost poboljšanja uslova boravka mališana i rada vaspitača.

“Mi ovo podržavamo, ali sada se otvara pitanje normalnog funkcioniranja Javne ustanove Naše dijete. Poznato je da u javnim vrtićima nedostaje radnika, a kada govorimo o ishrani djece, ona bi svakako trebala biti bolja. Općenito, sada ukazujemo na važnost poboljšanja uslova boravka djece i rada zaposlenika. Godinama se ne izdvajaju adekvatna finansijska sredstva za ovaj segment koji je od izuzetnog značaja za širu društvenu zajednicu i to se mora mijenjati”, kazao je za Klix.ba Mirza Tupajić, predstavnik Vijeća roditelja u vrtiću Pčelica, koje djeluje u okviru Javne ustanove Naše dijete.

Roditelji nisu bili protiv povećanja cijena boravka djece u vrtićima, ali do 20 KM, uz povećanje participacije Gradske uprave. Time bi 50 posto iznosa izdvajali roditelji, a ostatak iz gradskog budžeta.

Inače, 2022. godine ukupan trošak boravka po djetetu iznosio je 320 KM, što su izmirivali roditelji u iznosu od 160 KM, a isto toliko izdvajanje je bilo i iz gradskog budžeta.

Nakon poskupljenja iz 2023. godine, koje je i sada na snazi, roditelji plaćaju 200 KM, dok izdvajanja grada ostaju ista – 160 KM. Iako je povećan broj odgojnih grupa, inflacija raste te je ukupan broj korisnika porastao, grad nije proporcionalno povećao svoja izdvajanja.

Dodatna sredstva kroz rebalans budžeta

Nakon posljednjeg poteza Gradskog vijeća Tuzle, kojim je povučena tačka dnevnog reda o povećanju cijena boravka djece u javnim vrtićima, oglasili su se iz Kluba Socijaldemokratske partije (SDP). Njihov prijedlog je da se iz gradskog budžeta izdvoje dodatna finansijska sredstva kojima bi bilo omogućeno normalno funkcioniranje javnih vrtića.

“S obzirom da je za narednu sjednicu Gradskog vijeća planirano razmatranje i usvajanje odluke o izmjenama i dopunama budžeta Tuzle za ovu godinu, Klub SDP-a je gradonačelniku uputio inicijativu da se, pored planiranih dodatnih 150.000 KM, kroz amandmansko djelovanje na predloženi rebalans, u budžetu Tuzle obezbijede dodatna finansijska sredstva neophodna za pokrivanje troškova poslovanja do kraja godine, a bez povećanja dijela participacije, odnosno cijene koju plaćaju korisnici usluga”, naveli su iz Kluba vijećnika SDP-a.

Za razliku od mališana u javnim vrtićima, roditelji djece koja se nalaze na čuvanju i odgoju u privatnim obdaništima, od ranije su pogođeni povećanjem cijena njihovog boravka.

Vijećnik Naše stranke u Gradskom vijeću Tuzle Omer Berbić je stava da se trenutni način djelovanja gradske vlasti mora mijenjati u kontekstu subvencije i za takve mališane, odnosno njihove roditelje.

“Nismo spremni žrtvovati gradske pronatalitetne politike zbog povećanja cijena obdaništa. Također, osim ovog povećanja, smatramo da je nužno ući u projekat subvencija vrtića i djeci koja pohađaju privatne ustanove te jasno poslati poruku da su nama sva djeca ovog grada prioritet. Grad Tuzla mora stati u zaštitu najmlađih, a mi kao Naša stranka ćemo na tome insistirati”, rekao je Berbić.

Privatni vrtići u Tuzlanskom kantonu cijene su podigli još od 1. marta ove godine i to između 30 i 60 KM po djetetu, zavisno od ranije utvrđenog iznosa.

I ova poskupljenja uslijedila su zbog rasta troškova električne energije, grijanja, prehrane, higijenskih sredstava, radnog materijala te usklađivanja plata s propisanom minimalnom platom.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button