Muk vlasti, opozicije i pravosuđa o katastrofi u Jablanici: Svašta će reći, ali ne i ono što trebate znati
Prošlo je mjesec dana od poplava i klizišta u Jablanici, u kojima je poginulo 19 ljudi. Uprkos tome što je stradalo mnogo osoba, što je pričinjena velika materijalna šteta i velikom interesu javnosti, nadležni šute o ovom slučaju.
Već dan nakon katastrofe pojavile su se osnovane sumnje da je katastrofa bila značajno smrtonosnija zbog kamenoloma iznad Donje Jablanice, jablaničkog naselja koje je najviše pogođeno nepogodom.
Te sumnje je iznio i premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić (SDP), a njegov zamjenik u Vladi i stranački kolega Vojin Mijatović je obećao da će se provjeriti da li su se dogodili institucionalni propusti koji su doprinijeli posljedicama poplava i klizišta.
Tužilaštvo HNK je tri dana poslije katastrofe formiralo predmet kojim će se istražiti okolnosti ovog slučaja, s naglaskom na kamenolom kompanije “Sani” koja je u vlasništvu Dženana Honđe. Od tada do danas muk u vlasti, pravosuđu, ali i opoziciji.
Taj muk je razlog i za sumnju da zapravo niko od spomenutih nije nevin, pa im je u interesu da se što manje zna. Razlog za ovu sumnju jeste i to da su ranije iz entitetskog Ministarstva energije, rudarstva i industrije objavili da spomenutoj kompaniji nisu izdali dozvolu za rad ovog kamenoloma, a kasnije su se u javnosti pojavili dokumenti koji ukazuju na suprotno.
No, od tih istih vlasti i opozicije ćete čuti sve o navodnim javnim i tajnim domaćim i stranim neprijateljima, navodnim kampovima za obuku stranih oružanih grupa, navodnim terorističkim leglima i misterioznim preletima dronova.
Uopće nije poznato šta se konkretno istražuje, protiv koga se vodi istraga, zašto stanovništvo nije evakuirano ako je nekoliko sati ranije objavljeno obavještenje o mogućim poplavama i klizištima u dijelovima Hercegovine itd.